почему болит зуб

Зубний біль

Чому болить зуб і які причини виникнення болю?

Багато з нас відчували той чи інший зубний біль: гострий, пронизливий всю щелепу, вухо, око, або ниючий монотонний то підсилюється, то затихає, то виникає від різних подразників (вода, повітря, їжа). То вночі, то днем.

Тільки відчувши зубний біль починаєш замислюватися, чому вчасно не сходив до стоматолога. Адже коли болить зуб неможливо нічим займатися, ні дома, ні на роботі. Спробуємо описати основні моменти виникнення болю і причини його виникнення.

Чому болить зуб?

Біль в зубі виникає при подразненні нервових рецепторів, які знаходяться в різних відділах щелепно-лицьової системи. Всі процеси, які відбуваються в зубах призводять до подразнення рецепторного апарату.

Патологічні процеси сигналізують від рецепторів в кору головного мозку і далі перетворюються в відчуття болю. Найбільше больових рецепторів знаходиться всередині порожнини зуба (пульпа зуба) або "нерв", як зазвичай кажуть пацієнти. Ці рецептори виконують захисну функцію і при виникненні навіть першого болю необхідно звернутися до стоматолога, так як ігнорування може призвести до серйозних ускладнень.

Карієс зуба

Найчастіше виникає біль від солодкого, холодного. Швидко зникає, якщо прибрати подразник. Це сигнал, що необхідно звернутися до лікаря. По-перше, ви збережете зуб живим, а по-друге (переведемо в фінансову площину) заощадите власний бюджет, так як пломбування зубів набагато дешевше, ніж лікування каналів зуба. Звичайно, профілактика набагато дешевше і огляд у лікаря двічі на рік, це як раз той оптимальний варіант, який збереже вам здорові зуби і допоможе уникнути істотних витрат на лікування.

Пульпіт

Біль приходить як правило вночі. Інтенсивний, що віддає у вухо, в зуби-антагоністи. Пацієнт не може точно показати який зуб болить і зуб чи це взагалі. Лікування пульпіту складніше і дорожче, ніж при карієсі.

З мінусів зуб, після лікування, позбавляється нервових рецепторів. Але, якщо ми будемо відкладати «на потім» і перетерпівши цей біль (так, такі випадки зустрічаються) ми переходимо до наступного «обов'язкового» етапу розвитку проблеми періодонтиту.

Періодонтит

Періодонтит, як правило виникає після того, коли пацієнтом ігноруються симптоми пульпіту або після невдалого лікування каналів. Або під коронкою (буває, пацієнт скаржиться на те, що зуб болить під коронкою). Як правило пацієнти не можуть зімкнути зуби, відчуття що зуб начебто виріс й до нього не можна доторкнутися, біль інтенсивний, пульсуючий, біль при натисканні на зуб.

Але і тут, бувають випадки, коли пацієнт намагається перетерпіти цей біль і ми переходимо до наступного етапу, який як правило без періодонтиту не проходить, це періостит, або як кажуть пацієнти флюс.

Периостит

Біль різко зникає, але з'являється припухлість з боку хворого зуба, рухливість зуба. Причина цього гнійний процес, який розсмоктав кісткову перегородку і вийшов під слизову оболонку (ясна).

Лікування таких процесів дороге і вимагає багато часу, плюс зменшує шанси на стовідсотковий позитивний результат. Але, при таких процесах, не поспішайте видаляти зуб. Проконсультуйтеся з лікарем, а краще, з кількома і тільки після цього приймайте рішення: залишати зуб чи ні.

Чутливість емалі

Часто виникає біль в зубах при неправильному використанні і підборі зубної щітки і пасти. Так звана чутливість емалі. При регулярному огляді у лікаря-стоматолога такі причини зникають самі по собі і більше не з'являються.

Біль, який то з'являється, то зникає в жувальних зубах нижньої щелепи. Це як правило, ретенований (недопрорізаний) зуб мудрості, який тисне на сусідні зуби. Тому, перш ніж прибирати цей вид болю, зробіть рентгендіагностику, щоб "випадково" вам не видалили нерви в сусідніх здорових зубах.

Біль у верхніх зубах, який віддає в око, вухо, який дуже схожий на пульпіт найчастіше викликаний проблемами з гайморовою / гайморовими пазухами. Для діагностики краще проконсультуватися з отоларингологом і зробити комп'ютерну томографію верхньої щелепи.

Основне не поспішайте лікувати канали (депульпувати) в здорових зубах. При гаймориті ви відразу відчуєте полегшення і через кілька днів вас накриє повторна хвиля болю.

Підсумок

  • Якщо зубний біль, обов'язково звертайтеся до лікаря-стоматолога.
  • Не затягуйте. Швидше значить більше шансів на хороші результати лікування. Та й, дешевше саме лікування.
  • Правильний діагноз запорука успішного лікування вашого зуба.
Лидия Булыгина стоматолог

Булигіна Лідія Володимирівна

Спеціалізується: терапевтична стоматологія, дитяча стоматологія
Пн - Пт: 09:00 - 21:00
Сб - Нд: 09:00 - 21:00
Ліцензія МОЗ України
17/17-сп/3365/32422